Ana Sayfa » , , » Kraliçenin tacındaki milyonluk sır Kuh-i Nur Elması

Kraliçenin tacındaki milyonluk sır Kuh-i Nur Elması

Bitcoin kazan
kuh-i nur elmasıDünyanın en büyük elması, Kuh-i Nur. Hindistan'da bulunduktan sonra, İngiltere Kraliçesi'nin tacına konulan Kuh-i Nur'un henüz değerinin üzerine çıkan bir elmas dünyada yok. "Nur Dağı" anlamına gelen elmasın hikayesi ise oldukça ilginç.

195 Karatlık elmasın değeri tam 100 milyon sterlin, yani tam 440 milyon TL.

İddialara göre Kuh-i Nur, 13. Yüzyılda, Hindistan'ın Güneydoğusu'ndaki Golconda madeninde bulundu. Mihrace'nin vasiyeti ile tapınağa bağışlanması kararlaştırılan elmas, 19. Yüzyılda İngiltere'de ortaya çıktı. Hintlilerin, çalındığını iddia ettiği, İngilizlerin ise 1850 yılında, Kraliçe Victoria'ya hediye edildiğini, iddia ettiği miras aslında, Babür Şahı Nasireddin Muhammed Hümayun Şah'ın türbesindeydi. Delhi'de en az Agra'daki Taj Mahal kadar yüksek bir sanat eseri olan Hümayun Şah'ın kabri ve türbesinde bulunan avizenin son tırnağında duran Kuh-i Nur elması, İngilizlerin tarafından buradan alınarak ülkelerine götürüldü.

YÜZDE 40'I KESİLİP TACA EKLENDİ

İngiltere'de yeniden ortaya çıkan Kuh-i nur, bir süre sergilendi fakat dikkat çekmediği fark edildi. Sergide ilgi görmeyen Kuh-i Nur, Kraliçe'nin emriyle yeniden kesildi. Kesim işlemi sırasında yüzde 40'ını kaybeden Kuh-i nur, Kraliçe Aleksandra'nın görkemli taşlarla süslü tacında yerini aldı. Ana Kraliçe tacı ilk kez 1937 yılında eşi Kral 6'ıncı George'nin taç giyme töreninde taktı. Kuh-i Nur, bu tarihten itibaren, İngiltere'nin en önemli sembollerinden olan tacın bir parçası olarak karşımıza çıktı

2002 yılında, Ana Kraliçe'nin cenaze töreninde tabutu üzerinde tacı görenler Kuh-i Nur'un büyüsüne kapılmaktan kendini alamadı. Ana Kraliçe'nin ölümünün ardından, tacı bu kez de II. Elizabeth'in başında tüm dünya gördü.

MÜCEVHERİ TAKAN GÜÇLENİYOR !

Kuh-i Nur'un bulunduğu bu görkemli tacı sadece kadınlar takıyor. Sebebi ise, İngilizlerin batıl inancı. İngilizlerin efsanesindeki ifadelere göre 'Bu elması sadece Tanrı ya da kadınlar takabiliyor'. İnanca göre, mücevheri takan aşırı güçleniyor. Fakat, tacı takan bir erkek ise, şanssızlıklar peşini bırakmıyor.

İNGİLTERE KOH-I NOOR'U İADE ETMİYOR

Geçtiğimiz yıl tacın iade edilmesini isteyen Hintliler, İngiltere'ye dava açtı. Dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron'un iade talebine ilişkin sözleri dünya basınında geniş yer bulmuştu. Elması geri vermeyi "pratiği olmayan bir tekamül" olarak tanımlayan Cameron, sözleri ile de büyük tepki topladı. Cameron, esas ismi Koh-i Noor olan elmasın iadesine ilişkin, "Eğer birinin iade talebine 'evet' derseniz, bir bakarsınız ki British Museum boşalmış" ifadesini kullandı.

KUH-İ NUR ELMASI LONDRA KULESİ'NDE SERGİLENİYOR

İlk olarak Mahatma Gandhi'nin soyundan gelen Tushar Gandhi'nin iade talebinde bulunduğu Kuh-i Nur, İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth'in 340 milyon sterlinlik servetinin arasında bulunuyor ve halen tarihi Londra Kulesi'nde sergileniyor.

Gizli Dosyalar Sitesi
Arkadaşlarınla Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Destekleyenler : Domain Ajansı | Domain Fabrikası | TarihE.com
2013. GizliDosyalar.com | Gizli Dosyalar, Gizemli Olaylar Sitesi - Bağzı hakları saklıdır. Genel olarak Copy LEFT
Tema Creating Website Yayın Mas Template
Blogger