Ana Sayfa » , , , , , , , » Tarihten gelen gizemli sözler: Ananizapta nedir? Ananizapta ne demek?

Tarihten gelen gizemli sözler: Ananizapta nedir? Ananizapta ne demek?

Bitcoin kazan
gizemli sözler Ananizapta nedirÜnlü TV dizisi Vikings'in 4. sezonunun 20. ve final bölümünde yer alan sahnedeki kılıç, yani rahip Heahmund'un kılıcı üzerinde yazan "ananizapta" ya da "ANANIZAPATA" yazısının anlamı nedir? Dizinin final bölümünden sonra herkesin merak ettiği Ananizapta konusunda farklı görüşler mevcut.

Vikings’in 20 bölümünde savaşı Ragnar’ın oğullarının kazanmasının ardından yoksa Kral Ecbert’in ölümü sonrası boşluğu savaşçı Piskopos Heahmund (Bishop Heahmund) dolduracak gibi görünüyor ancak asıl merak edilen Jonathan Rhys Meyers'ın canlandırdığı ve tarihsel, gerçek bir karakter olan ve Marton Savaşı'nda, Halfdan Ragnarsson liderliğindeki Vikinglere karşı savaşarak ölecek Piskopos Heahmund'ın final bölümünde görülen kılıcının üzerinde yazan Ananyzapta ya da Ananizapta yazısının anlamı. Pek çok bulguda Ananizapta veya ANANIZAPTA olarak belirtilen ibare, Vikings'de ANANYZAPATA olarak gösterilmiştir..

ANANYZAPATA NEDİR?

"Ananizapta, kötülüğü muhtemelen ortadan kaldıracağı varsayılan bir ortaçağ yazıtıdır. Tarihçi Werner Karl'ın yorumuna göre "Yuhanna vaftiziyle lanetlenen şeytan" demektir.

Tarihteki benzer bir başka yazı örneği ise Hz. İsa'nın çarmıha gerilişiyle ilgili olarak bir tasvir içeren ve Middleham mücevheri olarak bilinen safir taşlı kolyedeki yazıdır. Mücevherin üzerinde "Ecce Agnus Dei qui tollis peccata mundi ... miserere nobis ... tetragramaton ... Ananyzapta" yazmaktadır. Hastalıklara karşı muska olarak kullanıldığı da düşünülen kolyedeki Ananyzapta yazısı da gizemini korumaktadır.

İlk örnekte, "Yuhanna vaftiziyle lanetlenen şeytan" ibaresinde belirtilen Yuhanna, Dinimizde Hz. Yahya'dır.


HZ. YAHYA KİMDİR?

Hristiyanlıkta Vaftizci Yahya olarak anılan ve aziz kabul edilen Hz. Yahya, Müslümanlar, Sâbiîler (Mandenistler) ve Bahailer tarafından peygamber kabul edilir. Bu durum Yeni Ahit'teki Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri ile, Kur'an'da (Kur'an: En'âm, 85; Âl-i İmrân, 39; Meryem, 7, 12-15) ve Bahai metinlerinde teyit edilir. M.S. 27 yılı civarında İsa'yı Şeria Nehri'nde vaftiz ettiğine inanılır.

Luka İncili'ne göre, İsa'nın akrabasıdır. Zamanla İsa'nın kuzeni olduğu inanışı yaygınlaşmıştır. Sabiiler İsa'nın akrabası olduğuna inanmazlar. Sâbiîlik'te Yihya Yahane olarak geçer ve en büyük peygamber olarak kabul edilir.

24 Haziran Hristiyanlıkta "Aziz Yahya Günü" olarak kutlanır.

Kabri ve türbesi Şam Emevi Camii'nde yer almaktadır. Topkapı Sarayı Müzesinde elinin bir parçası muhafaza edilmektedir.

Gizli Dosyalar Sitesi
Arkadaşlarınla Paylaş :

1 yorum:

 
Destekleyenler : Domain Ajansı | Domain Fabrikası | TarihE.com
2013. GizliDosyalar.com | Gizli Dosyalar, Gizemli Olaylar Sitesi - Bağzı hakları saklıdır. Genel olarak Copy LEFT
Tema Creating Website Yayın Mas Template
Blogger