Ana Sayfa » , , , » Kızıl gezegen Mars'ın gizemi çözülemedi

Kızıl gezegen Mars'ın gizemi çözülemedi

Bitcoin kazan
kızıl gezegen mars ve gizemlerNASA’nın Mars’a keşif için gönderilen Curiosity aracı gezegende metan gazı izine rastlamadı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından gezegenin atmosferinde metan gazı kalıntılarının olduğu bildirildiğinden, kızıl gezegende gazın bulunmaması araştırmacılarda büyük şaşkınlık yarattı. Mikroorganizmaların saldığı bir gaz olan metan, dünyamızda yaşamın en büyük kanıtı olarak görülüyor. Ancak Mars’ta bizim bilmediğimiz formda bir yaşam olabileceği şüphesi bilim insanları için yeni bir yarışı başlatıyor.

Kızıl gezegende yaşamın var olup olmadığı hakkında yeni bir araştırma aracı da Ekim ayında Hindistan’dan yola çıkacak. Mars gözlem görevini üstlenen (MOM) aracı, kızıl gezegene ulaşmadan önce tam 10 ay uzayda yolculuk edecek. Hintli bilim adamı Mylswamy Annadurai MOM aracının özelliklerini şu sözlerle sıralıyor: “Araştırma aracımızda Mars’ın tüm renklerini ayırt edebilecek bir kameramız, gözlem yapabilmemiz adına çok açıdan çekim yapabilen lenslerimiz var. Metan sensörümüz de gezegende gaza rastlanıp rastlanmadığını bize bildirecek. Termal kameramız yeryüzünün temel özelliklerini, ısı değişimlerini detaylı şekilde kayda alacak.’‘

Hintli bilim insanları, Mars’a gönderilecek gözlem uydusu son hazırlıklarını tamamlıdığını belirtti. Detaylı gözlem için tüm donanıma sahip olan araç, Mars’ı anlamak için yeni bir yol çiziyor. Ancak Hindistan’da ekonomik problemler yaşanırken uzay araştırmaları için Mars’a büyük ödenekler çıkarılması da ülke yönetimini eleştirilerin hedefi haline getiriyor.

Avrupa Uzay Ajansı ESA ile Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos ise 2016 yılında ‘exoMars’ görevine çıkmaya hazırlanıyor.

Kızıl gezegenin gizemi dünyadan uzaklığıyla birleşince bilim insanlarının keşif duygusu daha da kabarıyor.

Gizli Dosyalar Sitesi
Arkadaşlarınla Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Destekleyenler : Domain Ajansı | Domain Fabrikası | TarihE.com
2013. GizliDosyalar.com | Gizli Dosyalar, Gizemli Olaylar Sitesi - Bağzı hakları saklıdır. Genel olarak Copy LEFT
Tema Creating Website Yayın Mas Template
Blogger