Ana Sayfa » , , , » Açıklanamayan Olaylar/Çoban Anıtı ve Gizemli Kitabe (Shugborough Şifresi)

Açıklanamayan Olaylar/Çoban Anıtı ve Gizemli Kitabe (Shugborough Şifresi)

Bitcoin kazan
Çoban Anıtı ve Gizemli KitabeÇoban Anıtı, İngiltere'nin Staffordshire şehrinde, Shugborough Malikanesi'nin (Lichfield Kontluğunun atalarından kalma evleri) kuzey tarafındaki bahçeler içinde yer almaktadır.

Bir mezar üzerindeki yazıtı inceleyen üç erkek çoban ve bunları izleyen bir kadın çobanı gösteren bir rölyef taşıyan Çoban Anıtı 1748 yılında zamanın kontu olan Thomas Anson (Daha sonradan Baron ünvanı verilen Amiral George Anson'un kardeşi) tarafından inşa ettirilmiştir.

Anıtın rölyefinin altındaki kitabe aşağıdaki gizemli harfleri içermektedir :

  O.U.O.S.V.A.V.V
D                            M

Çoban Anıtı
Çoban Anıtı ismini Hollandalı sanatçı Peter Scheemakers'in yapmış olduğu rölyeften alır. Rölyefin teması, Fransız ressam Nicolas Poussin'in yapmış olduğu ve "ET IN ARCADIA EGO" olarak bilinen tablodan (tablonun bir diğer ismi ise "Arkadyalı Çobanlar"dır) alınmıştır. Rölyef, orjinal tablonun aynada görüntüsü olarak hazırlanmıştır.

Çoban Anıtının Rölyefi


Anıt Thomas Wright tarafından tasarlanmış ve sütunlar ile süslemeler büyük bir olasılıkla 1755 yılında James (Athenian) Stuart tarafından anıta eklenmiştir.

Anıtın rölyefinde yer alan mezar üzerinde Latince olduğu kabul edilen "ET IN ARCADIA EGO" (ve ben de Arkadya'da ...) cümlesi okunmaktadır.

Rölyef üzerinde orjinal tabloda olmayan bazı farlılıklar bulunmaktadır;

1. Bunların en dikkati çekeni rölyefin yatay olarak ters yapılmasıdır.

2. Diğer bir fark ise bir çobanın parmağı ile tabloda ARCADIA kelimesinde bulanan R harfini, rölyefte ise IN kelimesinde yer alan N harfini işaret etmesidir.

3. İlave bir lahit mezar üzerine yerleştirilmiştir.

Rölyefin altında yer alan mermer plaka aşağıda şu gizemli ve şifreli kitabeyi içermektedir:

D O.U.O.S.V.A.V.V M

Shugborough Şifresi

250 yılı aşkın bir süredir İngiltere'nin en iyi din bilimcileri, tarihçileri ve aralarında Charles Darwin ve Josiah Wedgwood'ın da bulunduğu bilim adamları şifreli kitabeyi çözmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. En son olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların ünlü Enigma şifresini çözen Bletchley Park'ın şifre çözücüleri gizemin aydınlatılması için görevlendirilmiş , ancak yine bir netice elde edilememiştir.

Gizli Dosyalar Sitesi
Arkadaşlarınla Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Destekleyenler : Domain Ajansı | Domain Fabrikası | TarihE.com
2013. GizliDosyalar.com | Gizli Dosyalar, Gizemli Olaylar Sitesi - Bağzı hakları saklıdır. Genel olarak Copy LEFT
Tema Creating Website Yayın Mas Template
Blogger